345 cazuri,în 24 de ore

14 Februarie 2017, Categorie: Comunicate de presa

345 pacienți au ajuns la UPU în 24 de ore, 115 au fost spitalizati. 15 pacienți au fost aduși la Camera de Resuscitare, 158 s-au prezentat la Interne iar la Pediatrie au fost aduși 74 copii dintre care 35 au fost internați iar 4 au fost preluați de medicii de la STI.

În ultima perioadă, medicii din cadrul UPU au constatat o creștere a numărului de pacienți  care au suferit accidente vasculare cerebrale. Numai în ultimele zile, 44 persoane care au fost aduse la UPU, au fost internate la Neurologie.   De la începutul lunii și până în prezent,  în secția de Neurologie a SCJU au fost internați 125 pacienți. Aproximativ 80% dintre aceștia au ajuns la spital dupa ce au suferit un accident vascular cerebral. Cei mai mulți dintre pacienți au peste 50 de ani .