Cea mai mare unitate spitalicească din Constanţa se va numi Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă „Sfântul Apostol Andrei”

7 Februarie 2013, Categorie: Articole din presa, REPORTER NTV

Ocrotitorul Dobrogei va patrona sănătatea în judeţul nostru. Cea mai mare unitate spitalicească din Constanţa se va numi de acum înainte Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă „Sfântul Apostol Andrei”. Decizia a fost luată în şedinţa Consiliului Judeţean de astăzi.

Sfântul Andrei este cel dintâi chemat la Domnul şi Apostolul care a propovăduit creştinismul pe aceste meleaguri, unde a şi trăit o parte a vieţii sale. Peştera Sfântului Andrei este una dintre dovezile şederii sale pe tărâmul Dobrogei. Tocmai de aceea autorităţile judeţene s-au gândit ca Spitalul de Urgenţă Constanţa, unitate care tratează zilnic mii de oameni aflaţi în suferinţă, să poarte numele Apostului Andrei.

Urmează a ca sigla Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă „Sfântul Apostol Andrei” Constanţa să fie realizată, după ce reprezentanţii CJC vor decide cum va arăta exact.