Cheltuielile de la UPU Constanţa ar putea afecta bugetul Spitalului Judeţean

20 Februarie 2013, Categorie: Articole din presa, Cuget Liber

Preluarea cheltuielilor de la Serviciul de Urgenţă din cadrul Spitalului Judeţean Constanţa de unitatea mamă au devenit motiv de dispută între reprezentanţii Spitalului şi cei ai Ministerului.

„Revin la această situaţie care s-a creat pentru că ne-am făcut nişte calcule şi situaţia nu este deloc bună. Costurile grevează bugetul spitalului şi înseamnă scăderea calităţii actului medical, dar şi datorii către furnizori. Atâta timp cât preluarea cheltuielilor are un impact financiar atât de puternic, ea trebuia discutată din toate perspectivele. Deja suntem nevoiţi să reducem din personal. Vom desfiinţa unul dintre cele două posturi de pază de la UPU pentru că nu ne mai permitem să plătim, în condiţiile în care chiar este nevoie de pază la urgenţă”, a declarat managerul Spitalului Judeţean, Dan Căpăţână. Managerul susţine că spitalul nu a primit nicio clarificare din partea Ministerului Sănătăţii cu privire la banii economisiţi astfel. „Noi înţelegem dacă aceşti bani ar însemna economii, dar vrem să ştim încotro merg ei. Se întorc într-un fel sau altul în spital sau către pacienţi?Cel puţin aşa ar fi justificată această decizie!”.