Deficit de medici la Spitalul Judeţean Constanţa

17 Februarie 2013, Categorie: Articole din presa, Cuget Liber

În ceea ce priveşte Spitalul Judeţean Constanţa, problemele par să nu se mai termine. În contextul în care instituţia este în plin proces cu Casa de Asigurări de Sănătate pentru plata datoriilor, trebuie să suporte şi cheltuielile pentru serviciul de urgenţă, a apărut şi problema numărului tot mai scăzut de cadre medicale, care, susţin reprezentanţii spitalului, înregistrează un deficit de 40 de medici. „Situaţia de la UPU este din ce în ce mai delicată. Avem un deficit de 40 de medici. Trebuie să cerem Ministerului deblocarea posturilor pentru perioada următoare, asta pentru că cei care au plecat nu au fost nici până acum înlocuiţi. Urmează să facem o analiză în consiliul de administraţie pentru a stabili ce este de făcut”, a declarat Dan Căpăţână, managerul Spitalului Judeţean Constanţa.