ECHIPAMENTE NOI PENTRU SCJU “Sf. Apostol Andrei” CONSTANȚA

9 Ianuarie 2018, Categorie: Comunicate de presa

Spitalul  Clinic Județean de Urgență “Sf. Apostol Andrei” Constanța va fi dotat anul acesta cu echipamente performante de imagistică medicală.  Ministerul Sănătății implementează Proiectul privind Reforma Sectorului Sanitar – Îmbunătățirea Calității și Eficienței Sistemului Sanitar – finanțat prin Banca Internațională pentru Reconstrucție și Dezvoltare.foto Guvern

În acest sens, astăzi, Managerul SCJU “Sf. Apostol Andrei” Constanța, Ș.L Dr. Cătălin Nicolae Grasa, împreună cu Președintele CJC, Marius Horia Țuțuianu, au participat la semnarea   contractelor  în vederea dotării SCJU cu echipamente de ultimă generație. Evenimentul a avut loc la sediul Guvernului, în prezența Ministrului Sănătății, prof. univ. dr. Florian Bodog și a primului-ministru, Marius Tudose.

În cadrul proiectului, SCJU “Sf. Apostol Andrei” Constanța va beneficia de un echipament  de imagistică prin rezonanță magnetică și un sistem de arhivare a imaginilor medicale – PACS (tehnologie utilizată pentru stocarea, recuperarea, prezentarea și partajarea imaginilor produse prin radiografie, scanare CT, RMN). Acestea urmează să fie livrate în următoarele luni și, pînă la sfârșitul anului, vor fi operaționale.  Noile aparate vor fi instalate la parterul Spitalului, în imediata apropiere a Unității Primiri Urgențe.

“Este un mare avantaj pentru SCJU “Sf. Apostol Andrei” Constanța faptul că Ministerul Sănătății a alocat fonduri pentru imagistică. Aparatura care urmează să fie achiziționată, ne conferă două mari avantaje: reducerea timpilor de așteptare pentru pacienți dar și a costurilor care vor scădea semnificativ. ” , a declarat managerul SCJU, Ș.L Dr. Cătălin Nicolae Grasa.

Anul trecut, în luna noiembrie, tot la sediul Guvernului, Managerul SCJU, Ș,L. Dr. Cătălin Nicolae Grasa împreună cu Președintele CJC, Marius Horia Țuțuianu,  au participat la semnarea contractelor pentru dotarea cu sistem  complet de radioterapie a Spitalului Clinic Județean de Urgență “Sf. Apostol Andrei” Constanța.

Crina Kibedi,

Relații Publice SCJU