La Spitalul Judeţean Constanţa se iau toate măsurile pentru prevenirea unui incendiu

7 Februarie 2013, Categorie: Articole din presa, REPORTER NTV

Un incendiu într-o unitate sanitară poate duce la adevărate nenorociri, precum cea de acum trei ani de la Maternitatea Giuleşti din Capitală, unde 6 bebeluşi şi-au pierdut viaţa. Pompierii verifică anual spitalele, iar în aceste zile are loc un control la Spitalul de Urgenţă Constanţa.

Managerul unităţii sanitare, doctorul Dan Căpăţână, spune că ia toate măsurile pentru prevenirea unui incendiu, iar serviciul privat de pompieri al unităţii sanitare face periodic simulări în care sunt angrenate şi cadrele medicale, pentru ca acestea să ştie cum să reacţioneze la nevoie.

Spitalul nu se poate baza, însă, pe un rezervor cu apă, din cauză că cel existent este fisurat, iar Ministerul Sănătăţii nu a alocat fonduri pentru modernizarea lui.

În acest context, conducerea spitalului a încheiat un parteneriat cu SC RAJA SA, al cărei sediu se află în apropiere, de unde se poate lua apă pentru stingerea eventualelor incendii.