Simulare de incendiu la Spitalul Judeţean Constanţa

7 Februarie 2013, Categorie: Articole din presa, Cuget Liber

ISUJ Constanţa a început o serie de controale în cadrul Spitalului Judeţean Constanţa pentru a verifica dacă instruirea din hârtii a personalului medical se potriveşte cu realitatea din teren. Iată de ce, săptămâna aceasta, reprezentanţii serviciului de pompieri realizează un control tematic de apărare împotriva incendiilor. În cadrul acestui demers, pompierii vor simula un incendiu printr-un exerciţiu realizat în cadrul unei secţii din spital, ocazie cu care vor descoperi şi deficienţele din sistem. „Va avea loc un astfel de exerciţiu pentru ca într-o situaţie reală, tot personalul să ştie ce are de făcut. Din păcate există la nivelul spitalului şi deficienţe în acest sens. Bazinul din curtea spitalului care ne alimentează cu apă dacă apare vreun incendiu este fisurat. Am făcut mai multe sesizări către Ministerul Sănătăţii pentru a primi fonduri, însă deocamdată nu am primit nimic. Avem în schimb încheiat un protocol cu RAJA, prin care am dublat alimentarea cu apă de la ei, deci într-un fel suntem acoperiţi”, a declarat Dan Căpăţână, managerul Spitalului Judeţean.