Spitalul clinic județean de urgență constanța, dotat cu accelerator linear de particule

9 Noiembrie 2017, Categorie: Comunicate de presa, Stiri

Contractul pentru achiziționarea unui aparat performant de radioterapie a fost semnat astăzi. Spitalul Clinic Județean de Urgență “Sf. Apostol Andrei” Constanța și încă patru unități din țară vor beneficia de echipamentele necesare pentru tratatarea pacienților cu afecțiuni oncologice.

Pentru SCJU și pacienții din Dobrogea, este un pas extrem de important reluarea activității centrului de radioterapie, începînd de anul viitor, a declarat managerul SCJU, dr. Cătălin Grasa.

Ceremonia de semnare a contractelor pentru dotarea cu sisteme complete de radioterapie a celor cinci unități a avut loc astăzi, la Guvern.  Contractele au fost semnate de ministrul Sănătății, Florian Bodog, și de Jaroslaw Lange, reprezentant al companiei Elekta Limited UK, furnizor al echipamentelor medicale.

La Constanța, 70% din pacienții cu afecțiuni oncologice au nevoie de radioterapie.