Spitalul de urgenţă a primit obiecte de mobilier din Danemarca

7 Februarie 2013, Categorie: Articole din presa, REPORTER NTV

Spitalul de urgenţă are începând de astăzi mobilier danez. Este vorba despre o donaţie intermediată de Consiliul Judeţean Constanţa. Practic, mai multe obiecte de mobilier folosite în spitale din Danemarca au ajuns în unitatea sanitară constănţeană, care are  mare nevoie de acestea.

Mai exact au fost aduse paturi, salatele, noptiere,  birouri şi scaune. Unele dintre acestea sunt special adaptate pentru persoanele cu handicap. Reprezentanţii Spitalului Judeţean spun că deşi mobilierul a fost folosit în Danemarca, nu este uzat.

Nu este pentru prima dată când SCJU primeşte mobilier danez. Acesta este al 18-lea transport care a ajuns la unitatea sanitară din Constanţa. Conducerea spitalului de urgenţă spune că momentan nu are fonduri pentru a schimba mobilierul, vechi de zeci de ani în unele clinici.

Investiţii nu s-au putut face momentan decât pe secţiile modernizate cu sprijinul Consiliului Judeţean Constanţa.