Spitalul de Urgenţă nu are rezerve de apă

7 Februarie 2013, Categorie: Articole din presa, Liderul de Opinie

Lipsa banilor face ca unităţile sanitare constănţene să nu-şi poată asigura o protecţie corespunzătoare împotriva eventualelor incendii. În această situaţie se află şi Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU), care are nevoie de bani de la Ministerul Sănătăţii pentru a putea construi un bazin care să le asigure o rezervă de apă în cazul în care ar avea de-a face cu un incendiu sau s-ar întâmpla ceva grav în instituţie. Între timp, unitatea sanitară se serveşte de apa celor de la Regia Autonomă Judeţeană de Apă (RAJA), cu care au încheiat un protocol şi prin care şi-au dublat alimentarea cu apă din puţurile lor. „Prin lege, suntem obligaţi să avem o rezervă de apă. În prezent, noi avem un bazin îngropat în curte, dar acesta nu este funcţional pentru că a fost construit în urmă cu 50 de ani şi este fisurat“, a precizat directorul SCJU, dr. Dan Căpăţână. El a mai spus că zilele acestea vor avea un control tematic din partea Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) prin care se urmăreşte dacă spitalul este dotat cu extinctoare, stingătoare, hidranţi. „Este vorba despre un control care se face în fiecare an şi care vizează modalităţile în care noi ne organizăm apărarea împotriva incendiilor, care sunt deficienţele din dotare, inclusiv pe secţiile exterioare. Totul se va încheia cu un exerciţiu pe spital prin care se va imagina un scenariu la foc şi se va urmări cum acţionează personalul medical, cum sunt evacuaţi bolnavii etc.“, a precizat managerul SCJU. În concluzie, reprezentanţii ISU vor avea în vedere dacă instructajul din hârtii există şi în teren.