Spitalul din Constanţa este printre puţinele unităţi sanitare din ţară care ar putea face faţă unui incendiu

17 Februarie 2013, Categorie: Articole din presa, REPORTER NTV

Spitalul de Urgenţă Constanţa este printre puţinele unităţi sanitare din ţară care ar putea face faţă unui incendiu. Acesta este concluzia la care au ajuns reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Dobrogea, spune managerul unităţii sanitare, doctorul Dan Căpăţână.

Reprezentanţii ISU au verificat spitalul săptămâna trecută şi chiar au făcut simulări de incendiu cu personalul medical.

Doctorul Dan Căpăţână susţine că au fost decoperite probleme minore care pot fi rezolvate. Mai exact, trebuie înlocuite două uşi rezistente la foc, o conductă din PVC şi facilitarea accesului la hidranţi.