Spitalul Judeţean Constanţa a primit mobilier donat

7 Februarie 2013, Categorie: Articole din presa, Cuget Liber

O asociaţie din Danemarca ce adună de câţiva ani mobilier şi paturi pentru spital şi pe care apoi le distribuie în toate ţările din Uniunea Europeană a pus pe listă şi Spitalul Judeţean din Constanţa. „Există o asociaţie a ambulanţelor care strânge mobilier pentru spital şi le distribuie apoi către unităţile spitaliceşti din UE. Este vorba despre paturi, saltele şi dulapuri pe care le-am primit ieri şi mai aşteptăm şi alte transporturi. Un asemenea gest este binevenit pentru că tot ce ţine de confortul pacienţilor în această privinţă, lasă de dorit”, a declarat Dan Căpăţână, managerul Spitalului Judeţean Constanţa. Asociaţia nu este la primul gest de acest fel. Şi în urmă cu câteva luni, Spitalul constănţean a primit tot sub formă de donaţie din partea acesteia, cincizeci de paturi şi saltele.