Spitalul Judeţean îşi schimbă numele

7 Februarie 2013, Categorie: Articole din presa, Telegraf Constanta

Consilierii judeţeni au aprobat, ieri, hotărârea de modificare a denumirii celei mai mari unităţi sanitare din judeţul Constanţa. Potrivit hotărârii adoptate în şedinţa de ieri a Consiliului Judeţean Constanţa, noua denumire va fi Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă „Sfântul Apostol Andrei” Constanţa. „Având în vedere că mai există spitale în ţară care au denumirea de Sfântul Andrei, comisia de atribuire a numelor a decis ca unitatea sanitară din Constanţa să fie Sfântul Apostol Andrei. După aprobarea hotărârii, sigla unităţii sanitare va fi compusă din sigla CJC şi cea a Sfântului Andrei. Eu propun ca pentru toate instituţiile să găsim denumiri care să le reprezinte”, a declarat preşedintele CJC. (R.N.)