Spitalul Judeţean preia cheltuielile Unităţii de Primiri Urgenţe

17 Februarie 2013, Categorie: Articole din presa, Cuget Liber

În urma unei ordonanţe de urgenţă din 28 decembrie 2012 situaţia cheltuielilor de la nivelul Spitalului Judeţean a suferit noi schimbări. Astfel, proiectul de lege prevede ca Spitalul să preia începând cu luna ianuarie şi cheltuielile pentru serviciul de urgenţă al unităţii. În urma reorganizării plăţilor pentru UPU situaţia financiară a spitalului pare a se destabiliza şi mai mult, după cum susţin chiar reprezentanţii acestuia. „Am participat ieri la o teleconferinţă cu secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii, Raed Arafat, în care am discutat ordinul din 28 decembrie, prin care Spitalul Judeţean va suporta şi cheltuielile UPU, adică începând de la cheltuielile de întreţinere şi până la hârtie şi telecomunicaţii. Aceste cheltuieli urmează să fie preluate începând cu luna ianuarie. Sunt excluse astfel de la decontare o serie de cheltuieli ale UPU. Eu nu contest decizia, dar aceasta ar fi trebuit luată după stabilirea unui nou Contract-cadru şi a unui buget”, susţine Dan Căpăţână, managerul Spitalului Judeţean.