STAREA VICTIMELOR DIN ACCIDENTUL RUTIER PRODUS PE 21.02.2018, PE ȘOSEAUA MANGALIEI

22 Februarie 2018, Categorie: Comunicate de presa, Stiri

În cursul serii de 21.02.2018 au fost aduși în stare gravă, la UPU, doi pacienți, un bărbat și o femeie, victime ale unui accident rutier produs în municipiul Constanța. Cei doi au suferit multiple traumatisme și au fost internați în secția ATI, intubați și ventilați mecanic.

În cursul acestei zile, pacienta în vârstă de 42 de ani a fost supusă mai multor intervenții chirurgicale. O echipă complexă de medici a intervenit pentru rezolvarea unui traumatism hepatic dar și pentru stabilizarea fracturilor de gambă.

Tot astăzi va fi supus unei intevenții chirurgicale și bărbatul de 35 de ani.  Aseară, pacientul era instabil hemodinamic și starea sa nu permitea intervenția chirurgicală.

Ambii pacienți rămân sub monitorizare la Terapie Intensivă, în stare gravă.

Crina KIBEDI, purtător de cuvânt SCJU