STOP TUBERCULOZEI

23 Martie 2018, Categorie: Comunicate de presa, Sfatul medicului, Stiri

STOP TUBERCULOZEI

În fiecare an, pe 24 martie, marcăm ZIUA MONDIALĂ DE LUPTĂ ÎMPOTRIVA TUBERCULOZEI. Aceasta zi este sărbătorită pentru a ridica gradul de conștientizare al publicului cu privire la epidemia de tuberculoză și  reprezintă o oportunitate pentru specialiștii în domeniul pneumologiei, epidemiologiei și altor specialități medicale de a discuta despre realizările și problemele cu care se confruntă și de a elabora noi strategii în vederea combaterii acestei boli. In raportul OMS au fost estimate aproximativ 10,4 milioane de cazuri noi de TB în 2017, dintre acestea fiind notificate numai 6,1 milioane, la nivel mondial.

Din păcate, țara noastră rămâne pe primul loc, în Europa la incidență iar tuberculoza continuă să fie o problemă prioritară de sănătate publică. In 2017,  în România s-au înregistrat aproximativ 12000 de cazuri TB(cazuri noi si recidivă). Dintre acestea, aproximativ 500 de cazuri ( noi si recidive) au fost înregistrate la Constanța.  Locul ocupat de județul nostru privind îmbolnavirile prin TB a scăzut de la 3 la 8, raportat la nivel de țară.  Toate acestea au fost posibile datorită tehnicilor moderne de diagnostic de laborator, schemelor standard de tratament și monitorizării pacienților atât în spital, cât și în dispensarele teritoriale de TB.

CE ESTE TUBERCULOZA?

Tuberculoza este o boală infecto-contagioasă care poate afecta numeroase organe și țesuturi, cel mai frecvent fiind localizată la nivel pulmonar. Boala se transmite pe cale respiratorie, prin inhalarea microbilor răspândiți în atmosferă de către bolnav atunci când tușește,vorbește, râde sau scuipă. Nu același mod de răspîndire îl are tuberculoza osteo-articulară . Spre deosebire de tuberculoza pulmonară, în care contactul infectant este de cele mai multe ori depistat, în tuberculoza osteo-articulară, contactul se pierde în timp, bacilul activându-se în condiții mai mult sau mai puțin specifice: stare de imunosupresie, traumatism cu hematom local care constituie mediu de cultură. Afectează osul spongios, în vecinatatea cartilajului articular, discul vertebral, cu predilecție, extinzându-se la corpii vertebrali adiacenți, generând o afecțiune denumită și cunoscută ca MORBUL LUI POTT. Pacientul poate avea leziuni pulmonare evolutive, poate avea sechele ale unei tuberculoze pulmonare sau poate fii sănătos,  din punct de vedere pulmonar.

CUM SE MANIFESTĂ?

În cazul tuberculozei osteo-articulare simptomatologia este nespecifică, paloare, astenie, scadere ponderală. Însă și pacientul supraponderal poate suferi de această boală.  În cazul tuberculozei pulmonare, se impune prezentarea la medic atunci cînd există tuse persistentă (care durează mai mult de 3 săptămâni), tuse cu expectorație sangviolentă, pierdere în greutate, oboseală, febră, transpirații nocturne, durere toracică, dificultăți în respirație, pierderea apetitului. O singură persoană cu TB,netratată și nediagnosticată, poate transmite infecția altor 10-15 persoane,într-un an.

TRATAMENTUL TUBERCULOZEI

In 2017, SCJU Sf.Apostol Andrei Constanța,  prin secția de Pneumologie TB Agigea a diagnosticat si tratat un număr de 103 pacienți, dintre care 71 cazuri noi de TB, 24 recidive și 8 cazuri MDR (multidrog rezistentă). Pentru tratatarea eficientă a bolii, se impune administrarea tratatmentului sub strictă supraveghere medicală.  În faza acută a tratamentului (minim 2 luni), internarea și izolarea sunt obligatorii.  Rata de succes terapeutic la cazurile noi, confirmate bacteriologic, a depășit 85% încă din 2006.

La Constanța, SECTIA TBC OSTEO-ARTICULAR, secție exterioară a SCJU “Sf. Apostol Andrei”, diagnostichează și tratează tuberculoza osteo-articulară și extra-pulmonară.

Tratamentul pacientului este asigurat prin Programul Național de Prevenție și Tratament al Tuberculozei, tratament gratuit, administrat cu testarea toleranței și sensibilității, pe parcursul spitalizării.

Tratamentul chirurgical se referă la drenajul abcesului paravertebral sau colecției purulente, lavajul cavitătii în scopul obținerii stabilizării focarului infecțios. Pentru acestă secție, adresabilitatea este din tot teritoriul României, prin comunicare cu Dispensarele TBC.

PREVENIREA TUBERCULOZEI

Respectarea regulilor de igienă personală (să se acopere gura cînd se tușește, să nu se scuipe pe jos), respectarea regulilor de curățenie a locuinței (aerisire, curățenie curentă, expunere la soare a lenjeriei), evitarea contactului cu persoane bolnave, vaccinarea nou-născuților, alimentația sănătoasă, evitarea stresului, evitarea consumului de droguri și a fumatului, efectuarea la timp a controlui în cazul contacților .

Ministerul Sănătății a aprobat o serie de măsuri pentru îmbunătățirea controlului TB,cu majorarea bugetului anual acordat Programului Național de Prevenire ,Supraveghere și Control a TB și aprobarea Strategiei Naționale de Control al TB în Romania 2015-2020, document aprobat în 2015, care are drept scop eliminarea TB ca problemă de sănătate publică în România pânâ în 2050.

Biroul de Relații Publice și Comunicare SCJU