Informații pacienți COVID-19

linie telefonică disponibilă în intervalul orar 10.00-13.00

Secția exterioară AGIGEA
02414846470241484644

17 SEPTEMBRIE ZIUA MONDIALĂ A SIGURANȚEI PACIENTULUI “Îngrijiri medicale sigure pentru mame și nou născuți!”

17 Septembrie 2021, Categorie: Comunicate de presa

Organizația Mondială a Sănătății a decis în cadrul celei de-a 72-a Adunări Generale ca, începând din 2019, ziua de 17 septembrie să fie declarată  Ziua Mondială a Siguranței Pacientului. Anul acesta, tema stabilită de OMS este “Îngrijiri medicale sigure pentru mame și nou-născuți!”

La Spitalul Clinic Județean de Urgență “Sf. Apostol Andrei” Constanța se depun toate eforturile pentru ca micuții pacienți și mamele lor să beneficieze de cele mai bune și sigure îngrijiri medicale. Echipele medicale din secțiile clinice Obstetrică Ginecologie I și II și Neonatologie au înregistrat în primele 8 luni ale anului, peste 2000 de nașteri.

• 2268 copilași au venit pe lume, în primele 8 luni ale anului, la Spitalul Clinic Județean de Urgență “Sf. Apostol Andrei” Constanța;
  • 301 dintre ei s-au născut prematur ;
  • 261 au avut nevoie de îngrijiri speciale în compartimentul de Terapie Intensivă Neonatală;
  • cel mai grăbit bebeluș a venit pe lume la 22 săptămâni iar cel mai mic a cântărit, la naștere, 350 grame;
  • 4 luni a durat cea mai lungă spitalizare;

Angajații SCJU Constanța depun toate eforturile ca să ofere “Îngrijiri medicale sigure pentru mame și nou născuți” – tema OMS pentru ziua de astăzi, 17 septembrie 2021- Ziua Mondială a Siguranței Pacientului.

Incepând din 2021, bebelușii care au ajuns la Terapie Intensivă, au beneficiat de condiții și îngrijiri medicale la cele mai înalte standarde, și, cel mai important, datorită reabilitării compartimentului de Terapie Intensivă Neonatală, numărul de locuri a crescut de la 8, la 22. Altfel spus, mai multe locuri înseamnă mai multe șanse la viață!

Mulțumim Vodafone România, Dăruiește Aripi și tuturor celor care ne-au susținut și ne susțin în continuare!

Purtător de cuvânt SCJU Constanța,

Crina Kibedi