Prima pagină » Comunicate de presă » APROXIMATIV DE 20 DE PACIENŢI/ORĂ, LA UPU, ÎN ZILELE DE CRĂCIUN

APROXIMATIV DE 20 DE PACIENŢI/ORĂ, LA UPU, ÎN ZILELE DE CRĂCIUN

1409 persoane au fost preluate de medicii din cadrul Unității Primiri Urgențe începând cu dimineaţa zilei de 24 decembrie și până astăzi, 27.12.2022, la ora 08.00 (535 copii si 874 adulti). În urma investigațiilor de specialitate,  au fost spitalizaţi 259 pacienți.  Dintre secțiile cu cele mai multe internări în perioada Crăciunului menționăm secțiile Clinice Pediatrie (62),  Cardiologie (28),  Neurologie (25) si Gastroenterologie (15) .

Cele mai multe prezentări au fost înregistrate în ultimele 24 de ore. 511 pacienţi, dintre care 195 copii, au fost preluaţi şi investigaţi în regim de urgenţă. 88 dintre aceştia au rămas internaţi.

În prima zi de Crăciun au ajuns la Unitatea Primiri Urgenţe 428 pacienţi, 91 au fost internaţi. Alţi 470 pacienţi au fost înregistraţi în evidenţele UPU, în ajunul Crăciunului.

Din totalul celor 1409 cazuri, 23 au fost repartizate pe cod roşu (camera de resuscitare), 132 pe cod galben , pe cod verde – 1197 iar pe codurile alb şi albastru, 57 cazuri.

În prima zi de Crăciun, la Spitalul Judeţean Constanţa s-au născut 7 copii  iar în cea de-a doua zi de Crăciun au fost înregistrate alte 4 naşteri.

Începând de astăzi au fost reluate şi consultaţiile în cadrul Ambulatoriului de specialitate. Acesta a fost închis ieri, urmând ca măsura să se aplice şi în data de 2 ianuarie, când va fi tot zi nelucrătoare, conform Legii 53/2003.

Programul unității medicale nu se modifică în perioada sărbătorilor iar stocul de medicamente este în permanență actualizat, astfel încât actul medical să fie continuu și de calitate.

În continuare, vă dorim sărbători cu multă sănătate!

Crina Kibedi

Purtător de cuvânt SCJU Constanța