Prima pagină » Comunicate de presă » Programul SCJU Constanța în perioada 13-15 august 2022

Programul SCJU Constanța în perioada 13-15 august 2022

Stimaţi pacienţi,

Activitatea medicală din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență “Sf. Apostol Andrei” Constanța va decurge normal zilele care urmează .

Conducerea unității medicale a luat toate măsurile pentru ca Unitatea Primiri Urgențe și secțiile spitalului să dispună de toate cele necesare, mai ales că, aşa cum ne-am obişnuit, în aceste perioade, creşte considerabil numărul de prezentări în UPU. Astfel:

• a fost asigurat un stoc suficient de medicamente dar și de echipamente de protecție și dezinfectanți;
  • sunt asigurate toate liniile de gardă;
  • nu sunt afectate de zilele libere nici gărzile la domiciliu, astfel încât toți pacienții care vor ajunge la SCJU, vor beneficia de investigațiile necesare și tratamente eficiente.

Singura modificare de program vizează Ambulatoriul de specialitate al spitalului. Pacienții care vor să meargă la consultație în Policlinică, trebuie să știe că aceasta va fi închisă luni, 15 august. Măsura respectă prevederile art. 139, alin (1) din Legea nr. 53/2003 privind Codul Muncii, cu modificările şi completările ulterioare. Ambulatoriul de specialitate se va redeschide marți, 16 august, ora 08.00.

Vă dorim tuturor o minivacanță reușită, fără vizite nedorite la camera de gardă. În acest sens vă recomandăm să:

• fiți prudenți în trafic;
  • evitați deplasările și expunerea prelungită la soare între orele 11.00-18.00,
  • NU ignoraţi indicaţiile salvamarilor; marea a făcut prea multe victime în ultima perioadă. Nu vă puneţi viaţa în pericol!
  • atenție la alimentaţie, evitaţi toxiinfecțiile alimentare! Riscul ca alimentele să se altereze mai repede este crescut, din pricina temperaturilor crescute;
  • consumați cu prudență alcool;
  • dacă suferiți de boli cronice, nu vă neglijați tratamentul
  • supravegheaţi copiii în permanenţă şi respectaţi-le programul de masă şi de odihnă.

Conducerea Spitalului Clinic Județean de Urgență “Sf. Apostol Andrei” Constanța vă doreşte zile frumoase, cu sănătate din plin!

Purtător de cuvânt

Crina Kibedi