Informații pacienți COVID-19

linie telefonică disponibilă în intervalul orar 10.00-13.00

Secția exterioară AGIGEA
02414846470241484644

STAREA PACIENȚILOR TRANSFERAȚI LA SCJU CONSTANȚA, DE LA SPITALUL DE BOLI INFECȚIOASE

2 Octombrie 2021, Categorie: Comunicate de presa

In acest moment,  la Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Constanța,  primesc îngrijiri de specialitate 34 pacienti transferați de la Spitalul de Boli Infectioase.

Astfel,

-14 dintre aceștia sunt internați în sectia ATI, pe paturile  destinate pacienților Covid;

-2 sunt internați la Cardiologie, într-o zonă destinată pacienților infectați cu SARS CoV-2;

-5 sunt internați în extensia Covid situată la etajul V;

-1 pacient minor este internat la Pediatrie împreună cu mama sa;

-11 pacienți sunt internați în secția exterioară Agigea.

Doi din cei 34 pacienți sunt în stare mai gravă, ceilalți prezintă forme medii sau ușoare de boală și niciunul dintre ei nu a suferit arsuri în urma incidentului de ieri.

Toți pacienții primesc îngrijiri medicale de specialitate. O parte din medicația celor transferați ieri este asigurată din resursele Spitalului de Boli Infecțioase.

Conducerea SCJU Constanța și întreg personalul medical depun toate  eforturile necesare în vederea asigurării unui act medical cât mai performant, în siguranță și fără sincope.

In același timp punem la dispoziția aparținătorilor pacienților infectați cu coronavirus mai multe linii telefonice. Aceștia pot solicita informații la 0736606824 pentru pacienții internați în secțiile SCJU (b-dul Tomis 145) sau la numerele 0241.484.647 și 0241.484.644 pentru pacienții internați în secția exterioară Agigea.

Totodată, reamintim tuturor pacienților și aparținătorilor că accesul în spital este interzis în această perioadă dar venim în sprijinul lor prin asigurarea curieratului. Astfel, în cazul pacienților care au nevoie de obiecte personale (exclus alimente), acestea le pot fi trimise de către aparținători prin personalul pe care îl punem la dispoziție, în intervalele orare 11.00-12.00 și 16.00-17.00. Punctul de întalnire este la intrarea în Spital dinspre Bd. Tomis (ușa rotativă).

Vă mulțumim pentru înțelegere!

Purtator de cuvant,

Crina Kibedi